Мы в телеграм

Последние новости Никополя, Марганца, Покрова. Город Никополь, Марганец, Покров - на NikopolNews. Останні новини Нікополя, Покрова, Марганця. Нікополь, Покров, Марганец - на NikopolNews.

 
   
   
   
   
   
   
    
 
    
  
  
  
  
  
       

29 січня – день в історії

Дата публикации: 29-01-2019

 

29 січня – день в історії

 

1616 - голландські мореплавці Якоб Лемер і Віллем Схаутен відкрили крайню південну точку Південної Америки - мис Горн (названий так на честь голландського містечка Горн на березі Зюй-Дерзеє, мешанці якого зібрали гроші на їхню комерційну мандрівку до Індії новим шляхом).
Паралельно вони відкрили нову протоку, що єднає Атлантичний і Тихий океани

1649 - російський Земський собор оприлюднив Соборне уложення - новий кодекс законів, Основний закон Росії до першої половини ХІХ ст.
Уперше виділені державні злочини, остаточно оформлено кріпацтво тощо

1655 - Охматівська битва (під селом Охматовим Жашківського району Черкаської області) між військами Речі Посполитої і Кримського ханства з одного боку та Військом Запорозьким і військом Московського царства - з іншого (тривала до 1 лютого).
Билися 70 тисяч козаків і 20 тисяч москалів на чолі з Богданом Хмельницьким і Василем Шереметьєвим проти50 тисяч поляків і 30 тисяч татар під проводом Станіслава Потоцького й Мехмета Гірая.
Битва в долині річки Багви тривала на лютому морозі навіть уночі. Втрати – близько 15 тисяч вояків із кожного боку, з них 9 тисяч – московського війська.
Виснажені супротивники до весни припинили бойові дії.
У козацькій традиції за рівниною під Охматовим між річками Багвою та Буртою закріпилася назва «Дрижипіль» - позаяк поле бою дрижало від холоду і вогню

1710 - указ Петра І про офіційне впровадження російського цивільного алфавіту (церква продовжила користуватися старослов'янським)

1722 – через шість днів після заснування прокуратури цар Петро І призначив першого російського генерал-прокурора - Павла Ягужинського. «Ось око моє, яким я буду все бачити», - сказав про прокурора імператор

1804 – царський указ про заснування Харківського імператорського університету (тепер - імені Василя Каразіна, його організатора)

1833 - у Санкт-Петербурзі заснована перша в Росії міська пошта

1834 – президент США Ендрю Джексон віддав наказ про перше в Америці застосування військ для розгону робітничого мітингу (на будівництві каналу в Огайо)

1845 - у газеті «New York Evening Mirror» опубліковано вірш Едгара Аллана По «Ворон», який зробив автора знаменитим

1851 - на річці Міссісіпі, зіткнувшись із колодою, затонув американський корабель «Джон Адамс», в результаті чого загинули 123 людини

1856 - королева Великої Британії Вікторія заснувала найвищу військову нагороду країни - «Хрест Вікторії»

1861 - Канзас став 34-м штатом США («Штат соняшників»)

1879 - англійські війська зайняли Кандагар (Афганістан)

1886 - у Карлсруе Карл Бенц запатентував перший триколісний автомобіль із бензиновим двигуном

1896 - американський фізик Еміль Груббе вперше використав радіоактивне випромінювання для лікування раку

1908 - у Росії заснований Імператорський всеросійський аероклуб

1916 - Париж зазнав першого бомбардування німецькими дирижаблями

1916 – відбулися перші випробування англійського танка.
У вересні нова зброя з'явиться на полі бою і кардинальним чином вплине на тактику сучасного бою, а присвоєна їй із метою суворої секретності умовна назва «танк» («цистерна, бак») приживеться і залишиться назавжди

1918 - бій більшовицьких військ генерала Михайла Муравйова із загонами УНР у полі біля залізничної станції Крути (Чернігівщина, за 130 км від Києва).
4-тисячній російській армії протистояло близько 600 українських вояків, із яких понад три сотні – національно свідомі київські студенти і гімназисти. Бій набув в історії особливого значення завдяки героїзму української молоді, яка виконала наказ і захистила підступи до Києва, стримавши ворога протягом доби.
Червоні втратили близько 300 бійців. Оборонці надвечір почали відступ у напрямку Києва, аби не потрапити в оточення.
Командир студентської сотні сотник Омельченко вирішив спочатку багнетною атакою відбити ворога, а вже потім відходити. Атака виявилася невдалою, адже юнакам протистояли професійні вояки. Сотня зазнала втрат, загинув і сам Омельченко, однак допомога молодого резерву не дала більшовикам оточити та знищити студентів. Забравши вбитих і поранених, українське військо відходило до ешелону. Росіяни не змогли продовжувати наступ на Київ того дня — через суттєві втрати й розібрану залізницю.
Коли близько 17-ї години зібралися всі українські підрозділи, виявилося, що не вистачає однієї чоти студентів, яка стояла найближче до станції: у сум'ятті бою в полон потрапив розвідувальний взвод (близько 30 осіб). Відступаючи у сутінках, хлопці втратили орієнтир та вийшли просто на станцію Крути, вже зайняту червоногвардійцями. Аби помститися за свої значні втрати, більшовики спочатку познущалися із 27 полонених, а потім їх повбивали (розстріляли чи закололи багнетами). Учень 7-го класу Григорій Піпський перед розстрілом перший почав співати «Ще не вмерла Україна», і решта студентів підтримали спів. Після розстрілу місцевим жителям деякий час забороняли ховати тіла померлих.
27 замордованих із почестями перепоховали в Києві на Аскольдовій могилі 19 березня 1918 року.
Трагічна загибель студентського загону під Крутами стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну. Павло Тичина присвятив полеглим свій вірш «Пам'яті тридцяти». Насправді, всупереч усталеній думці, бій під Крутами не був поразкою українців, адже студенти й гайдамаки виконали наказ, затримавши ворога, зі значно меншими - в порівнянні з більшовиками - людськими втратами.
Відомі імена полеглих: сотник Андрій Омельченко, Володимир Шульгин, Лука Дмитренко, Микола Лизогуб, Олександр Попович, Андріїв Божко-Божинський, Ізидор Курик, Олександр Шерстюк, Головощук, Чижів, Кирик, Андрій Соколовський, Микола Корпан, Микола Ганкевич, Євген Тарнавський, Гнаткевич, Григорій Піпський

1918 – у Києві о третій годині ночі почалося більшовицьке повстання, яке мало на меті завдати удару по владі й війську Центральної Ради незалежної УНР напередодні вступу до столиці червоної російської армії генерала Муравйова.
Опорним пунктом заколотників був завод "Арсенал". Арсенальці зайняли завод. Його комендантом призначили командира батальйону С. Міщенка, який перейшов із 450 солдатами полку ім. Сагайдачного на бік більшовиків. Арсенальці спільно з солдатами 3-го авіапарку і понтонного батальйону оволоділи кількома складами зброї, Печерською фортецею, взяли під контроль мости через Дніпро.
На штурм заводу було кинуто великі сили Центральної Ради. Придушенням повстання керував особисто Симон Петлюра. Перекинуті з фронту "курені смерті" під командуванням отамана підсилили "вільних козаків" та гайдамаків.
У перші два дні червоні відбивали наступ українських загонів, однак надалі становище повсталих різко погіршилося; "Арсенал" був відрізаним від міста і піддавався сильному артилерійського обстрілу. Після безперервних шестиденних боїв в оточених вичерпалися боєприпаси і продовольство. 4 лютого за рішенням ревкому арсенальці припинили боротьбу; частина їх таємними ходами пішла з території заводу на з'єднання з російськими військами, котрі підійшли до Києва.
За деякими даними, в дні повстання та після його придушення антиукраїнські заколотники втратили вбитими 1500 осіб

1919 - Конгрес США прийняв 18-ту поправку до конституції, яка забороняє виробництво, перевезення і продаж спиртних напоїв

1919 - тимчасовий робітничо-селянський уряд України перетворено на Раднарком

1920 – петлюрівські війська Директорії УНР зайняли Одесу

1922 – під масою снігу обрушився кінотеатр у Нью-Йорку, в результаті чого загинуло 120 осіб

1922 - розпущено Союз Коста-Ріки, Гватемали, Гондурасу і Сальвадору

1926 - у радянських навчальних закладах запроваджена обов'язкова військова підготовка

1927 - у Лондоні відкрився «Park Lane Hotel» - перший готель, у кожному номері якого була своя ванна кімната

1929 - американська компанія «Дженерал моторз» придбала 80% акцій німецької фірми «Опель» (згодом американці куплять «Опель» повністю)

1929 - у Нешвіллі (Теннессі, США) організована перша у світі школа тренування собак-поводирів

1935 – у складі РРФСР утворена Калінінська (нині Тверська) область

1944 – радянські і єврейські партизани влаштували криваву різанину в польському селі Конюхи (зараз Канюкай, Литва). Убито близько 40 мешканців.
У Польщі та Литві Конюхівська різанина розглядається як один із багатьох прикладів тоталітарних злочинів проти людяності

1947 - у Великій Британії зареєстрована рекордно низька температура повітря - 26,7 градуса морозу.
В умовах гострої паливної кризи таке падіння температури викликало хаос і паніку у країні. Навіть у королівському палаці були змушені використовувати для освітлення свічки

1960 - лікарі Вашингтонського університету представили першу штучну нирку

1964 - в Інсбруку (Австрія) відкрилися IX зимові Олімпійські ігри

1978 – Швеція першою у світі офіційно заборонила використання аерозольних балончиків через їх руйнівний вплив на озоновий шар Землі

1978 - дата заснування англійської рок-групи «Whitesnake» на чолі з колишнім учасником «Deep Purple» Девідом Ковердейлом

1980 - Ісламська конференція закликала СРСР вивести війська з Афганістану

1985 - у Лос-Анджелесі зірки рок-та поп-музики записали благодійний сингл We Are The World (пісня Майкла Джексона), аби зібрати кошти на підтрику голодуючих Африки


1992 – в Україні зареєстровано Всеукраїнське об'єднання «Просвіта»

1993 - чотиристоронні переговори, проведені в Бонні 28-29 січня Росією, Україною, Білоруссю і ФРН, врегулювали питання про виплату компенсаційних платежів громадянам колишнього СРСР, які в роки ІІ Світової війни стали жертвами нацистських переслідувань

1996 - президент Франції Жак Ширак оголосив про завершення французької програми випробувань ядерної зброї

1996 – велика пожежа в оперному театрі Венеції «Ла Феніче». Знаменита опера знову стане до ладу через сім років

1997 - Нью-Йоркський суд засудив російського бандита В'ячеслава Іванькова (Япончика) до 7 років і 9 місяців тюремного ув'язнення

2000 - британський хіт-парад очолила Брітні Спірз із піснею Born to Make You Happy


2000 - у казино Лас-Вегаса офіціантка Синтія Джей виграла 35 мільйонів доларів на автоматі «Однорукий бандит» (найбільший у світі виграш на гральних автоматах)

2005 – «жовта «Пора» завершила свою діяльність як громадянська кампанія Помаранчевої революції.
Урочиста вечірка з цієї нагоди відбулася в київському готелі «Русь».
Уже невдовзі після цього «Пора» стане партією

2007 - друга жінка-космонавт українського походження, американка Хайдемарі Стефанишин-Пайпер прибула на Львівщину, де побувала на малій батьківщині свого батька — в селах Новий Яричів та Якимів Кам’янко-Бузького району. Її політ у космос на шатлі «Атлантіс» датований 9 вересня 2006 р.
Стефанишин стала восьмою жінкою астронавтом NASA, що здійснила вихід у відкритий космос

2011 – «Арабська весна»: президент Єгипту Хосні Мубарак під тиском вуличних маніфестацій оголосив про розпуск уряду

2013 - вирок Печерського райсуду Києва головному виконавцеві вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Міліцейський "перевертень" Олексій Пукач засуджений до довічного ув'язнення з конфіскацією майна і забороною займати державні посади. Також його позбавили звання генерала.
Слідство установило, що Пукач у 2000 році скоїв убивство редактора сайту "Українська правда" за вказівкою тодішнього глави МВС Юрія Кравченка, який у свою чергу загинув у 2005 році.
Замовники вбивства, якими Пукач називав президента Леоніда Кучму і голову ВР Володимира Литвина, залишилися непокарані
Народилися
1688 - Еммануель Сведенборг (Сведберг), шведський вчений-натураліст, теософ, винахідник. Вважається засновником таких дисциплін, як мінералогія і фізіологія мозку

1737 - Томас Пейн, американський публіцист, поет, ідеолог епохи боротьби за незалежність американських колоній

1773 - Карл Моос, німецький мінералог і геолог, який винайшов шкалу твердості мінералів – «шкалу Мооса»

1843 - Вільям Мак-Кінлі, американський політичний діяч, 25-й президент США (1897-1901) від Республіканської партії.
Мак-Кінлі був першим президентом XX ст. і останнім президентом США, який брав участь у Громадянській війні.
Час президентства Мак-Кінлі був епохою розквіту імперіалізму і протекціонізму. Сполучені Штати вели війну з Іспанією, що закінчилася окупацією Куби, Філіппін і Пуерто-Ріко. Також були анексовані Гаваї і проголошена відмова США від ізоляціонізму (доктрини Монро), почалася експансія американців в іншу півкулю.
5 вересня 1901 р. на Панамериканській виставці в Буффало президент був поранений у живіт американським анархістом польського походження Леоном Чолгошемі помер від гангрени 14 вересня

1853 - Сібасабуро Кітасато, японський бактеріолог, учень Роберта Коха, відомий своїми роботами з мікробіології правця, дифтерії, чуми й дизентерії. У співавторстві відкрив токсин правця і збудника чуми

1860 - Антон Чехов, визначний російський письменник і драматург, чиї п'єси входять в репертуар театрів усього світу («Три сестри», «Чайка», «Дядя Ваня», «Вишневий сад», оповідання «Палата № 6», «Людина у футлярі», «Будинок із мезоніном» та ін.).
В останні роки Чехов, у якого загострився туберкульоз, постійно жив у своєму будинку в Ялті, лише зрідка наїжджаючи у Москву, де його дружина, артистка Ольга Кніппер, займала одне з визначних місць у трупі московського «Літературно-художнього гуртка» (Станіславського)

1866 - Ромен Роллан, французький письменник і драматург, громадський діяч, лауреат Нобелівської премії з літератури 1915 р. (цикли п'єс «Трагедії віри» й «Театр революції», книга «Народний театр», «Кола Брюньон», «Героїчні життя», романи-епопеї «Жан-Крістоф» і «Зачарована душа», «Декларація незалежності духу» тощо)

1887 - Дмитро Богров (Мордехай Гершкович), російський анархо-комуніст і агент охранки, терорист єврейського походження, убивця голови Ради міністрів Петра Столипіна.
Уродженець Києва.
Страчений (повішений) за вироком суду біля Лисогірського форту Київської фортеці

1938 - Білл (Вільям) Крістіан, американський хокеїст.
Олімпійський чемпіон 1960 р. (у фіналі Олімпіади у Скво-Веллі, США, він закинув дві шайби у ворота збірної СРСР, і американці сенсаційно перемогли – 3:2).
У 1980 р. син Крістіана Дейв став чемпіоном зимової Олімпіади-1980

1939 - Жермен Грір, англійська письменниця, вчена і телеведуча австралійського походження, яку багато хто вважає однією з найзначніших феміністок XX ст.
Авторка книги «Жінка-євнух», яка після публікації у 1970 р. стала міжнародним бестселером

1945 - Микола Горинь, український громадсько-політичний діяч, державний службовець, брат дисидентів Богдана та Михайла Горинів.
Голова Львівської облради з 1992 р., голова облвиконкому з 1994 р., голова Львівської обласної державної адміністрації з 1995 р. (пішов у відставку у 1997 р.).
У 1997-2003 р. працював у Західній регіональній митниці на посадах заступника і начальника. З 2006 р. - депутат Львівської облради за списком блоку «Наша Україна», заступник голови обласної ради

1947 - Девід Байрон, англійський рок-музикант, вокаліст групи «Uriah Heep» у 1969-1976 рр.
Надалі – сольна кар'єра і «Байрон бенд»


1949 - Євген Ловчев, радянський футболіст, півзахисчник московського «Спартака» та збірної СРСР.
Чемпіон СРСР 1969 р., володар Кубка СРСР 1971 р., срібний (1974) і бронзовий (1970) призер радянських першостей. У 1972 р. став бронзовим призером Олімпійських ігор і визнаний кращим футболістом СРСР.
В історію світового футболу Ловчев увійшов як перший футболіст, що отримав жовту картку. Сталося це 31 травня 1970 р. в матчі відкриття чемпіонату світу у Мексиці, коли господарі зіграли зі збірною СРСР внічию - 0:0.
З 1999 р. – президент і тренер міні-футбольного «Спартака»

1951 - Євген Кушнарьов, український політик.
У 1990 і 1994 р. – голова міськради і мер Харкова, у 1994-1997 рр. - президент Асоціації міст України. У 1995 р. очолив Народно-демократичне об'єднання «Нова Україна», надалі став одним із засновників Народно-демократичної партії (заступником, а з часом першим заступником керівника партії). У 2005 р. організував партію „Нова демократія”, в якій став генсеком, але наступного року увійшов до Партії регіонів. Народний депутат V скликання від ПР
У 1996-1998 рр. - глава адміністрації президента Кучми (змінив на посаді Дмитра Табачника). У 2000-2004 рр. – голова Харківської облдержадміністрації, з 2004 р. – голова облради.
Під час президентських виборів 2004 р. активно підтримував Віктора Януковича. Один із чільних діячів „з'їзду сепаратистів” у Сіверськодонецьку в листопаді 2004 р., за що згодом притягнувася до відповідальності, сидів у СІЗО (кримінальні справи, однак, були незабаром закрили через відсутність складу злочину).
16 січня 2007 р. був поранений на полюванні біля села Червоний Шахтар Ізюмського району. Наступного дня Кушнарьов помер в реанімації, не приходячи до тями

1954 - Опра Уїнфрі, відома американська телеведуча, громадська діячка й кіноакторка, ведуча найбільш рейтингового у світі ток-шоу «Шоу Опри Вінфрі» (CBS і ABC). Багаторазова лауреатка «Еммі».
Журнал Forbes назвав її найвпливовішою знаменитістю. Капітал Опри приблизно оцінюється майже в $2,5 млрд., що більше, ніж у будь-якої іншої жінки в шоу-бізнесі


1954 - Віктор Жлуктов, радянський хокеїст, нападаючий московського ЦСКА і збірної СРСР.
Олімпійський чемпіон 1976 р., срібний призер Олімпіади-1980, п'ятиразовий чемпіон світу (1978, 1979, 1981-1983), срібний призер ЧС-1976, бронзовий призер ЧС-1977. Володар Кубка Канади 1981 р., Кубка виклику 1979 р.
Одинадцятиразовий чемпіон СРСР (1974, 1975, 1977-1985), десятиразовий володар Кубка європейських чемпіонів

1959 - Сергій Фесенко, український плавець, чемпіон Олімпійських ігор 1980 р. (200 м, батерфляй, перший в СРСР олімпійський чемпіон серед чоловіків).
У Москві також отримав срібну медаль за друге місце в комбінованої естафеті 4x100 м.
Має два «срібла» й «бронзу» чемпіонатів світу, два «золота» (за 400 м комплексом) і по одній срібній та бронзовій медалі ЧЄ

1960 - Грег (Грегорі) Луганіс, американський стрибун у воду грецького походження.
Чотириразовий олімпійський чемпіон (по двічі – 1984 і 1988), п'ятиразовий чемпіон світу (1978-1986), срібний призер Олімпіади-76. Один із найсильніших спортсменів в історії стрибків у воду

1961 - Анатолій Степанищев, український хокеїст, правий нападник.
Виступав за «Сокіл» (Київ), «Давос» та інші швейцарські клуби, «Нафтохімік» (Нижнєкамськ), збірну України.
Бронзовий призер чемпіонату СРСР 1985 р., вигравав першість України.
Надалі – тренер; працював у національній збірній.
Уродженець Пензи

1965 - Домінік Гашек, знаменитий чеський хокейний воротар на прізвисько Домінатор.
У складі збірної Чехії вигравав олімпійське «золото» 1998 р. і «срібло» 2006. Зі збірною ЧССР – срібну нагороду чемпіонату світу 1983 р і три бронзові (1987, 1989, 1990). Найкращий воротар чемпіонатів світу 1987 і 1989 рр.
Виступав за клуби «Пардубіце», «Чикаго», «Баффало», «Детройт», «Оттава». Після НХЛ грав у "Пардубіце" і московському "Спартаку".
Із «Детройтом» – дворазовий володар Кубка Стенлі (2002, 2008). Вигравав шість «Везіна Трофі» кращому воротареві НХЛ, два «Харт Трофі» (найціннішому гравцеві регулярного чемпіонату) та ін.
1966 - Ромаріо де Соуза Фаріа, бразильський футболіст, нападник.
Чемпіон світу-94 і кращий футболіст року у світі, переможець Кубка Америки 1989 і 1997 рр., переможець Кубка Конфедерацій 1997 р., срібний призер Олімпійських ігор 1988 р.
Переможець чемпіонатів Бразилії (2000), Іспанії (1993, 1994), Голландії (1989, 1991, 1992), чотириразовий чемпіон Ліги Каріока (Бразилія, 1987, 1988, 1996, 1999).
кращий гравець чемпіонату світу 1994.
Виступав за клуби «Васко да Гама», ПСВ, «Барселона», «Фламенго», «Валенсія», «Флуміненсе», «Маямі», «Аделаїда» та ін.
21 травня 2007 р. Ромаріо забив у «Васко да Гама» свій 1000-й гол (це досягнення, однак, є спірним, оскільки включає не тільки голи Ромаріо як професійного гравця, а й 77 м'ячів, забитих за молодіжні склади «Оларії» і «Васко да Гама»)


1980 - Іван Класнич, хорватський футболіст, нападаючий.
Починав професійну кар'єру в німецькому клубі "Санкт-Паулі", вісім років грав за "Вердер" (чемпіон Німеччини 2004 р., володар Кубка країни і Кубка німецької ліги різних років),згодом -"Нант", "Болтон", "Майнц"


Померли
1430 - Андрій Рубльов, визначний московський іконописець.
Канонізований Російською православною церквою в лику преподобного у 1988 р.

1814 - Йоганн Фіхте, німецький філософ і громадський діяч, представник німецького класичного ідеалізму

1820 - Георг III Ганноверський, король Великої Британії у 1760-1820 (довше за нього Британією правували лише жінки).
За Георга ІІІ відбулося відділення американських колоній і перетворення Великої Британії на провідну світову державу

1888 - Едвард Лір, англійський художник. Прославився як автор «Книги нісенітниць» і популяризатор жанру лімериків

1889 - Альфред Сіслей, французький живописець-пейзажист англійського походження, представник імпресіонізму

1969 - Аллен Даллес, американський державний і політичний діяч.
Один із засновників і директор Центрального розвідувального управління (1953-1961), керівник американських секретних служб в Європі під час Другої світової війни

1994 - Євген Леонов, радянський і російський актор театру й кіно.
Народний артист СРСР (1978), народний артист РРФСР (1972), лауреат Державної премії СРСР (1976), лауреат Державної премії Російської Федерації (1992). Лауреат премії Всесоюзного кінофестивалю у Києві (1966, фільм «Донська повість»).
Найвідоміші фільми: «Джентльмени удачі», «Осінній марафон», «Смугастий рейс», «Зигзаг удачі», «Велика перерва», «Афоня», «Звичайне диво», «По сірники», «Про бідного гусара замовте слово», «Кін-дза-дза!», «Вбити дракона», «Старший син».
Також озвучував мультиплікаційного Вінні-Пуха, виступив у ролі оповідача в серії мультиплікаційних екранізацій архангельських казок тощо

1996 - Семен Лунгін, радянський і російський драматург, сценарист.
Заслужений діяч мистецтв РРФСР (1981), лауреат Державної премії РРФСР (1978).
Автор сценаріїв фільмів «Ласкаво просимо, або Стороннім вхід заборонено», «Увага, черепаха!», «Агонія», «Троє в човні, не рахуючи собаки» та ін.

2003 - Наталія Дудінська, радянська балерина, солістка Ленінградського (нині – Маріїнський) театру опери й балету.
Народна артистка СРСР (1957).
Уродженка Харкова

2004 - Серафим Туліков, радянський композитор, народний артист СРСР.
Автор відомих пісень («Ленин всегда живой», «Не стареют душой ветераны», «Не повторюется такое никогда», «Марш советской молодежи»)

2005 - Олександр Скобликов, український і радянський скульптор.
Автор монумента Дружби народів у Києві, пам'ятника морякам Дніпровської військової флотилії в Києві, Володимиру Вернадському в Києві, Тарасові Шевченку в Кременчуці, Умані, Дубні та ін.
Заслужений діяч мистецтв УРСР, народний художник УРСР

2007 - Віталій Русанівський, український науковець, філолог, мовознавець-україніст, викладач і славіст, академік НАНУ.
Автор близько 350 праць із проблем сучасної української мови та її історії, українського, слов'янського і загального мовознавства, історичної граматики, правопису тощо.
У 1978-1993 рр. - академік-секретар відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України. У 1989-1990 - голова Міжнародної асоціації україністів, у 1982-2006 рр. - голова Українського комітету славістів.
Був головою редакційних колегій шістьох редакцій українського правопису (1960, 1990, 1993, 2002, 2005, 2007)


                                                

Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
         
 
«    Июнь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
 

 
Осенью в Энергодаре выступит Тина Каро ...
...
У Нікополі проведуть безкоштовний онла ...
...
Не пропусти! Онлайн-концерт нового про ...
...
Возьми участие в онлайн мастер-классе ...
...
Куда пойти в Никополе: ТОП - 5 событий ...
...
 
 
 • Администратор 19.12.2016
  Новорічні святкування (1) / 0
  Администратор-фото
  21 грудня вистав у КЗ "НКДЦ" не буде. За детальнішою інформацією звертайтесь по телефону -  5-15-86
 • DanielDob 04.11.2016
  Никопольская молодежь отм ... (1) / 0
  DanielDob-фото
  5:1 (1:0, 0:1, 4:0). (14-, 54 ), (50), (59) . 32- . , 5 ,
 • Black_Fox 19.05.2016
  Хортинг – казачьи традиц ... (1) / 5
  Black_Fox-фото
  Никопольчане - призеры турнира
 • Надія Ткаченко 02.02.2016
  Алина Николаева- реп (1) / 20
  Надія Ткаченко-фото
  Молодчинка, Алиночка! :) Горжусь своей ученицей!
 • Администратор 22.01.2016
  У Нікополі без вісті проп ... (1) / 0
  Администратор-фото
  Нікопольський відділ поліції висловлює глибоку вдячність усім небайдужим нікопольцям, які відгукнулися на оголошення щодо зниклої 21 січня дівчинки. Завдяки пильності громадян її вдалося знайти вже на наступний день.
 • Администратор 06.01.2016
  Чайка-Любовная лирика (1) / 0
  Администратор-фото
  3 января 2016-го внезапно остановилось сердце поэтессы Ларисы Крикуненко(Чайка). Эта смерть стала полной неожиданностью для близких, родных, друзей и знакомых Ларисы Николаевны, ведь она вела активную общественную жизнь, постоянно проводила творческие встречи, где читала свои волшебные стихи и исполняла песни под бандуру и гитару. Будучи на пен ...
 • Администратор 08.12.2015
  Допоможіть врятувати житт ... (3) / 0
  Администратор-фото
  8 грудня 2015р. в обласній лікарні ім. Мечникова зупинилося сердце, ще одного нікопольського героя - Лацмана Анатолія Івановича.

 • Nadia 06.12.2015
  Допоможіть врятувати житт ... (3) / 0
  Nadia-фото
  Всем спасибо за поддержку и помощь!!! Состояние папы немного ухудшилось из-за пневмонии, кома уже 16 дней((( Еще мой "Герой" получил медаль
 • Nadia 01.12.2015
  Допоможіть врятувати житт ... (3) / 0
  Nadia-фото
  11 дней комы, н ...
 • Администратор 23.06.2015
  Нікополь зустрічав учасни ... (2) / 0
  Администратор-фото
  илья))),
  Вот ссылка на новости горисполкома,где есть репортаж о турнире.
  https://www.youtube.com/watch?v=IZFqcySUtQQ
 
 

 

 

 
 
Все права защищены © Никополь ART 2009-2019