Мы в телеграм
 
   
   
   
   
   
   
    
 
    
  
  
  
  
  
       

Rjywthn Dbnfkbz Rjpkjdcrjuj


ОЙ НА ІВАНА Й НА КУПАЛА...

Дата публикации: 6-07-2016

 

ОЙ НА ІВАНА Й НА КУПАЛА...Щорічно, з 6 на 7 липня ми відзначаємо стародавнє язичницьке свято Івана Купала або Купайла. Воно є традиційним східнослов'янським святом, яке відзначали вночі перед Івановим днем (24 червня за старим стилем). У наш час, цей день прив'язують до сонцевороту(21 червня, у високосний рік— 20 червня).

 

Історія свята

 

Іван Купала має народно-християнське походження і є слов'янським варіантом імені Іоанн Хреститель, оскільки епітет Іоанна з (грецької «баптістіс») перекладається як «купатель, занурювач». Назва свята була зумовлена слов'янськими уявленнями та позначала ритуальне обмивання, очищення, яке здійснювалося у відкритих водоймах.

 

Деякі науково-популярні та неоязичницькі видання пов'язують свято з «язичницьким божеством» Купала. Дана точка зору не має достовірних підтверджень, оскільки сумнівне існування в слов'янському язичництві самого цього божества. Вперше божество «Купала» згадується в Густинському літописі (XVII століття), і є плодом непорозуміння: літописець, знаючи про «ігрища» на Івана Купала, прийняв назву свята за ім'я язичницького бога. Згодом це непорозуміння було повторено переписувачами, а потім і ранніми дослідниками слов'янської міфології, в результаті чого у слов'янському пантеоні з'явилося нове «божество».

Насправді Купала міг з'явитися в народних уявленнях лише як фольклорна персоніфікація свята, яка відбилася, наприклад, у піснях. Натомість в деяких регіонах Русі називали свято— Ярлин день, хоча, не виключено, що весняне рівнодення (новий рік) також було пов'язане із Ярилом. Це був останній день русального тижня. Ярило був божеством весни і кохання, тому його відповідниками є Камадева і Купідон. Після купальських ігор визначалися пари суджених, і наступний день Февронії Русальниці— протегував сім'ї і любові. У давнину з цього дня і до Петра гралися весілля.

Звичаї, обряди свята...

Купальська ніч – найкоротша ніч! За повір'ям, у цю ніч не можна спати, оскільки оживає не тільки пророда але й нечиста сила: відьми, перевертні, русалки, чаклуни, домовики, водяники,лісовики.

Святкувати Івана Купала, як правило починають уввечері. Головними атрибутами свята є Купало і Марена (Мара, Марина). Раніше саме з приготування їх орудала і починалось свято. Так, на Поділлі й Волині дівчата виготовляють Купала з гілки верби й прикрашають її квітами та вінками. На Полтавщині в одних населених пунктах опудало Купала виготовляють із соломи, прикрашають його стрічками і намистом, в інших— замість солом'яного опудала садовлять дитя, яке виконує роль Івана Купала.

На Київщині та Одещині його виготовляють із гілок будь-якого дерева.

Опудало Марени робили в різних регіонах України в залежності від традицій, які там склалися. На Полтавщині, наприклад, його виготовляють із гілок чорноклену, вишні, соломи. На Слобожанщині  із гілок чорноклену і трави.

Взявшись за руки, дівчата ходять навколо Купала й Марени й співають пісень. Основною темою цих хороводів є кохання. Чоловіки й жінки теж сходяться на це видовище, але у співах участі не беруть.

Купальські пісні відносять до обрядових. Їх співають переважно дівчата. В піснях вони виражають свої мрії про заміжжя, теми прощання з вільним життям, тому що восени настає пора весіль. Зміст цих піснь язичницький, купальський.

                                                                                    Вогнище

Завжди на свято розпалюють вогнище, через яке стрибають хлопці й дівчата. За переказами і легендами, купальські вогнища мають велику силу. Через них стрибають усі, проходячи таким чином своєрідний ритуал очищення. Тож вважалося, що коли дівчина і хлопець, які кохають одне одного, узявшись за руки, стрибають у парі через вогнище і їхні руки залишаються з'єднаними, то вони, побравшись, все життя проживуть у злагоді. Проте в цьому видовищі можна бачити й інший бік — спортивний. Кожний намагався стрибнути через вогнище якнайвище і якнайдалі, не забуваючи й про те, щоб стрибок був гарним. 
	

Ворожіння дівчат 
Уввечері 6 липня дівчата гадають – кидають вінки у воду. Вінок є символом щастя й одруження. За повір'ям, чий вінок хлопець дістане, того й дівчина повинна поцілувати і мусить бути з ним у парі на це свято (як правило, вибір завчасно узгоджують). 
Але якщо вінок тоне відразу, то це означає що коханий розлюбив, і весілля з ним не відбудеться. До берега приб'є — незаміжньою бути в цьому році. У кого вінок найдовше попливе — буде щасливою, а у кого свічка довше прогорить — проживе довге-предовгих життя.  
Іще в цей день гадають на свічці чи букеті квітів. Якшо увечері покласти під подушку букет квітів, а зранку виявити, що було зірвано, як мінімум 12 трав, то у дівчини в цьому році є великий шанс вийти заміж. 

Папороть 
Існує повір'я про цвіт папороті, котрий нібито з'являється в купальську ніч. За легендою, папороть цвіте лише одну коротку мить найкоротшої у році ночі під Івана Купала. Здобути цю квітку досить важко, оскільки її береже від людей нечиста сила. Страхітливі народні перекази про її витівки використав у своєму оповіданні «Вечір напередодні Івана Купала» видатний український та російський письменник Микола Гоголь. Той, хто має цвіт папороті, може розуміти мову будь-якого створіння, може бачити заховані в землю скарби. Володар заповітної квітки також міг у ніч напередодні Івана Купала бачити, як ходять лісом дерева й стиха розмовляють між собою. 
                                                

Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
         
 
«    Декабрь     »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
 
 

 
Стало известно, где ...
  Считанные дни остаются до Нового 2019 года....
Нікопольців запрошують ...
  14 грудня, біля Пам’ятного знаку ліквідаторам та мирним жителям, які загину...
Нікопольців запрошують ...
      8 грудня о 10.00 біля ЦУМу відбудеться благодійний пам пара...
В Никополе выступит же ...
  28 декабря в Никополе на Европейской площади выступит женская поп-группа...
Стало відомо, як Нікоп ...
 Зовсім скоро весь світ зустрічатиме Новий 2019 рік. Під час новоріч...
Фестиваль кондитерсько ...
  25 грудня, у Нікопольському палаці урочистих подій відбудеться фестиваль ко...
У Нікополі відбудетьс ...
  З 15 грудня по 15 січня у виставковій залі Нікопольського культурно-до...
 
 
  • Администратор
  • DanielDob
  • Black_Fox
  • Надія Ткаченко
  • Администратор
  • Администратор
 
 

 

 

 
Сейчас на сайте: 5
Гостей: 4

Пользователи: 

- отсутствуют

Роботы: 


 Последние посетители: 

 
Все права защищены © Никополь ART 2009-2016