Мы в телеграм
 
   
   
   
   
   
   
    
 
    
  
  
  
  
  
       

Слово не вмирає

Дата публикации: 4-05-2015

Слово не вмирає4 травня виповнилося рівно 4 роки з того дня, як покинула нас нікопольська журналістка, поетеса та автор прозових замальовок з життя Лідія Ковальчук.

Хто знав її, згадайте добрим словом, а хто не знав – знайомтесь. Пропонуємо вашій увазі один із творів Лідіі Миколаївни, що, на жаль, дуже актуальний сьогодні…

Кущиха

- Віддайте синів!!! - несамовито кричала Кущиха, метаючись Довгалівкою. Розпатлана, розхристана, вона в часи приступів свого безумства хапала за поли кожного, хто був хоч у якомусь форменому одязі - чи то солдатик з армії додому приїхав, чи міліціонер або залізничник. Бо не бачила між ними жодної різниці відтоді, як потьмарився розум.

Війна вже наближалася до кінця, про це все частіше говорили всі, навіть згорьовані жінки, яким давно поприносили у двори похоронки. Мотрі така звістка прийшла чи не найпершій. Вона відплакала своє горе, а відтак змирилася, як і інші вдови. Лише чіпкіше обіймала своїх синів-близнят холодними вечорами, коли ті вже присмерком сідали за пісну вечерю після тяжкої роботи в полі, - заходило на весну. Хлопці не пручалися, як то роблять дорослі діти, а мовчки схиляли голови до маминих грудей, тамуючи навіть подих, щоб не розбудити вже сотні разів переплакані та перемовлені спогади про батька.

І раптом! У двір Кущихи принесли з управи два папірці: її синів забирали на фронт! Вона як вчепилася у своїх хлопців, то ледве-ледве їй руки розійняли, коли вже підвода стояла коло двору. А як рушили з села останні новобранці, то в матері ноги так і підкосилися - впала на землю й голосила аж до сутінків. Як затихла, сусідки відвели Мотрю Кущ до хати, вклали на кушетку й ще трохи мовчки посиділи, поки вона забулася важким сном, все схлипуючи та зойкуючи.

Побивалася мати за синами мовчки, - треба було тяжко робити, бригадир поставив її до таких же замордованих вдовиць, що працювали в саду. Два скаліченіх чоловіка повернулися з війни і говорили про близький її кінець. Вона ніби й не дослухалася, та при слові Японія аж сіпнулася.

Сини їй снилися щоночі, розповідали матері про війну, від їхнього сміху часто прокидалася в темряві і розтирала плечі, що враз німіли з жаху. А це чоловік приснився. Ніби каже їй: ти там без нас якось вже порайся, бо ми на війні залишаємося. Прокинулася в холодному поту. Забігала по хаті, то за віник хапаючись, то за горщики. Сильно розболілася голова, від стуку в сінях заклякла. Крізь туман побачила чоловіка, що заходив до хати, низько прихиливши голову, аж йому кашкет спав та покотився по долівці. Став та й дивиться на Мотрю, мовчить. Їй ніби розвиднилося в голові, як закричить:

- Віддай мені синів! - Голос зірвався, жінка мішком звалилася посильному до ніг.

Відтоді й стала божевільною.

- Ви хлопців моїх не бачили? - зупиняла кожного та допитувалася. Людям від того моторошно ставало, а тоді звикли.

Інколи і зовсім страшною була: бігала селом боса, хто в якій формі траплявся на дорозі -трясла -де й сили бралися, - і кричала, кричала.

Чорна хустка до очей запнута, довга спідниця і вічна кухвайка. Чистенька, аккуратна, швидка і мовчазна, Мотря завжди несподівано з’являлася на людях живим докором усім, хто при ній смів сміятися, або щось святкував чи й просто голосно розмовляв. Тоді жінка стовпом завмирала на місці, миттєво мінилася на обличчі, втуплювала очі в когось одного і ніби сама вичікувала, коли з неї виповзуть вже всім знайомі слова:

- Ви не бачили моїх?!

 


                                                

Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
         
 
«    Ноябрь     »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
 
 

 
Новорічна вистава «Сні ...
  З 22 по 29 грудня та з 2 по 5 січня у Нікопольському культурно-до...
Эстрадный концерт «Душ ...
 ...
Нікопольців запрошують ...
 З 10 листопада по 10 грудня у Нікопольському культурно-дозвілевому центрі про...
Стала відома програма ...
  Як ми вже писали, 10 листопада у Нікополі відзначатимуть 130 від ...
У Нікополі виступить В ...
  21 грудня у Нікополь завітає український естрадний співак Вітал...
В Нікополі покажуть фі ...
  7 листопада в Нікополі покажуть художній фільм «DONBASS». Показ фільму...
У Нікополі святкуватим ...
  У Нікополі відбудеться святкування 130-річчя Нестора Махна. «Нікополь-арт» ...
 
 
  • Администратор
  • DanielDob
  • Black_Fox
  • Надія Ткаченко
  • Администратор
  • Администратор
 
 

 

 

 
Сейчас на сайте: 3
Гостей: 2

Пользователи: 

- отсутствуют

Роботы: 


 Последние посетители: 

 
Все права защищены © Никополь ART 2009-2016