Мы в телеграм

Последние новости Никополя, Марганца, Покрова. Город Никополь, Марганец, Покров - на NikopolNews. Останні новини Нікополя, Покрова, Марганця. Нікополь, Покров, Марганец - на NikopolNews.

 
   
   
   
   
   
   
    
 
    
  
  
  
  
  
       

Фольклорний ансамбль «Богуславочка» – оаза традицій Дніпропетровщини

Дата публикации: 23-07-2019

Коли в 2014 році розпочалась експедиція з метою пошуку та дослідження козацьких пісень Дніпропетровщини, то дослідникам не було куди звернутися за довідкою. Всю роботу доводилось робити з нуля. Вони об’їздили десятки сіл, працювали з народними співочими гуртами краю, які вдалось знайти, записували від них пісні. Саме від учасників таких гуртів і дізнавались про особливості манери виконання козацьких пісень, та саме від них записували оригінальні тексти, які залишились в пам’яті людей. В процесі роботи створювався фото- та відео архів, деякі пісні вдалося записати. Більшості виконавців за 80 років, і саме на їхньому ентузіазмі та бажанні тримається існування самого феномену козацьких пісень. 

Фактично не існує єдиної громади, яка займалась би зібранням і збереженням, виконанням козацьких пісень Дніпропетровщини. Цим займаються фольклорні аматорські колективи, наприклад, ансамбль «Знахідка» у місті Жовті Води, ансамбль «Криниця» у місті Підгородне Дніпровського району, ансамбль «Богуславочка» у селі Богуслав Павлоградського району. Виконанням займаються окремі особи, які не входять до складу жодного з художніх колективів, або ж неформальні гурти, які збираються за нагоди, і ніде формально не зареєстровані, не беруть участі у офіційних заходах, де їхня творчість могла би поширюватись серед великого кола людей. 


]


Головну загрозу для існування козацьких пісень Дніпропетровщини становить вік їхніх виконавців, переважно це люди, яким вже за 80 років, тож необхідно, щоб виконанню таких пісень почала навчатись і молодь.

Населення села Богуслав в Павлоградському районі Дніпропетровської області станом на 2001 рік становило лише 3 880 осіб, але все ж цим людям вдалося зберегти традиції, закладені з давніх-давен. 

Ансамбль «Богуславочка», заснований 9 травня 1984 року, складається винятково з жінок. Вони не мають музичної освіти, але їхнє унікальне багатоголосся дає їм фору перед будь-якими виконавцями, адже такому вже навіть важко навчити, важко відтворити.

Ансамбль «Богуславочка» – друга сім’я для його учасниць, саме тут вони можуть поспілкуватись, відвести душу, поспівати про наболіле. Адже саме для цього і створювались козацькі пісні – щоб поширити славу про перемоги, розповісти про тяжкий побут козаків, посумувати за загиблими, але й підняти бойовий дух, коли так необхідні сили. 

Колись на місці села Богуслав була козацька слобода, і саме в цій місцевості розташовувалися п’ять останніх Запорозьких козацьких паланок. Тож саме в селах цього району найбільше  бережуть пам’ять про традиції та культуру краю. Під час проведення фольклорної експедиції, вчені встановили, що Дніпропетровщина – справжня енциклопедія фольклорних стилів, бо кожне село має свої традиції, стилі та манеру виконання, і Богуслав не виняток. А сам факт того, що жінки, які в житті не бачили нот і не мають музичної освіти можуть співати на чотири-п’ять голосів, доводить всю унікальність стилю виконання та виконавців. У репертуарі ансамблю є козацькі, історичні, побутові, обрядові пісні, частівки, пісні колгоспної тематики та повоєнних років, твори українських і російських композиторів ХХ століття та місцевих авторів. Спів, притаманний Богуславу, – протяжний, нескінченні куплети, які переплітаються один з одним, і головна ознака – п’ятиголосся. Саме виконання на чотири-п’ять голосів виділяє манеру співу в цьому селі. Зазвичай у народних піснях два-три голоси, а тут своєрідна манера виконання з вправним копіюванням чоловічих голосів, адже козацька пісня призначалась для виконання саме чоловіками. Козацька пісня довга,  куплетів у ній в оригінальних варіантах 18–22. Але зараз неможливо відтворити повні тексти пісень, тож їх виконують у скороченому варіанті. Одне з правил, якого притримується ансамбль – зберігати традиції виконання пісень, не йти на компроміси з сучасною музикою заради популярності. Їхнє завдання – зберегти та передати наступним поколінням пісні, які співали предки-козаки. Це не тільки героїчні пісні, але і ліричні про кохання, побутові. Не легкий вибір, але ним пишаються.

Саме Богуслав через свою багату традицію козацьких пісень був обраний для проведення фестивалю «Козацькі пісні Дніпропетровщини», який почали проводити з 2017 року. Мета його – зберігати та розповсюджувати серед широкого загалу пісенні традиції Дніпропетровщини. В межах фестивалю проводяться майстер-класи, розважальні заходи, виставки і ярмарки, присвячені козацькому минулому краю.

І нехай увесь світ женеться за новітніми розробками, відкриттями, дивами, село Богуславка залишається місцем, де ансамбль «Богуславочка» продовжує зберігати традиції козацької пісні, приваблюючи ними до себе тих, хто знає, що без минулого немає майбутнього!


Ансамбль «Богуславка»:

1. 2006 р. – дипломант обласних конкурсів-оглядів (м. Дніпро);
2. з 2002 р. – бере участь у фольклорних експедиціях київських дослідників фольклору; 
3. 2005 р. – учасник і дипломант Міжнародного фестивалю «Країна мрій» (м. Київ). Анастасия Шевцова

сайт "Дніпро Культура"


 Раніше ми писали: 
В Нікополі пройшли українські вечорниці

                                                

Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
         
 
«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
 
 

 
22 вересня - День партизанської слави
...
Стало известно, как Никополь отметит д ...
...
Де і коли відбудеться фестиваль БеZVI ...
...
Стала відомо, де і коли проведуть фест ...
...
Стало відомо, як Нікополь відзначить Д ...
...
 
 
 • Администратор 19.12.2016
  Новорічні святкування (1) / 0
  Администратор-фото
  21 грудня вистав у КЗ "НКДЦ" не буде. За детальнішою інформацією звертайтесь по телефону -  5-15-86
 • DanielDob 04.11.2016
  Никопольская молодежь отм ... (1) / 0
  DanielDob-фото
  5:1 (1:0, 0:1, 4:0). (14-, 54 ), (50), (59) . 32- . , 5 ,
 • Black_Fox 19.05.2016
  Хортинг – казачьи традиц ... (1) / 5
  Black_Fox-фото
  Никопольчане - призеры турнира
 • Надія Ткаченко 02.02.2016
  Алина Николаева- реп (1) / 20
  Надія Ткаченко-фото
  Молодчинка, Алиночка! :) Горжусь своей ученицей!
 • Администратор 22.01.2016
  У Нікополі без вісті проп ... (1) / 0
  Администратор-фото
  Нікопольський відділ поліції висловлює глибоку вдячність усім небайдужим нікопольцям, які відгукнулися на оголошення щодо зниклої 21 січня дівчинки. Завдяки пильності громадян її вдалося знайти вже на наступний день.
 • Администратор 06.01.2016
  Чайка-Любовная лирика (1) / 0
  Администратор-фото
  3 января 2016-го внезапно остановилось сердце поэтессы Ларисы Крикуненко(Чайка). Эта смерть стала полной неожиданностью для близких, родных, друзей и знакомых Ларисы Николаевны, ведь она вела активную общественную жизнь, постоянно проводила творческие встречи, где читала свои волшебные стихи и исполняла песни под бандуру и гитару. Будучи на пен ...
 • Администратор 08.12.2015
  Допоможіть врятувати житт ... (3) / 0
  Администратор-фото
  8 грудня 2015р. в обласній лікарні ім. Мечникова зупинилося сердце, ще одного нікопольського героя - Лацмана Анатолія Івановича.

 • Nadia 06.12.2015
  Допоможіть врятувати житт ... (3) / 0
  Nadia-фото
  Всем спасибо за поддержку и помощь!!! Состояние папы немного ухудшилось из-за пневмонии, кома уже 16 дней((( Еще мой "Герой" получил медаль
 • Nadia 01.12.2015
  Допоможіть врятувати житт ... (3) / 0
  Nadia-фото
  11 дней комы, н ...
 • Администратор 23.06.2015
  Нікополь зустрічав учасни ... (2) / 0
  Администратор-фото
  илья))),
  Вот ссылка на новости горисполкома,где есть репортаж о турнире.
  https://www.youtube.com/watch?v=IZFqcySUtQQ
 
 

 

 

 
 
Все права защищены © Никополь ART 2009-2019